• چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه، ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 8912-23684-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

بزرگترين پارک جنگلي خاورميانه، فاقد هرگونه زيرساخت گردشگري؛
نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس:
ميراث فرهنگي پرداخت تسهيلات را براي سرمايه‎گذاران منطقه قفل کرده است

پارك جنگلي پيشكوه يكي از بزرگترين پارك هاي كشور نام گرفته كه داراي جايگاه خاص در منطقه خراسان مركزي و محور شرق كشور است، پاركي با وسعت 800 هكتار در دامنه كوه سه قله مشرف به شهر و و نيز جاده گذر مسافران استان هاي جنوبي كشور به مشهد مي باشد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه خراسان، تربت حيدريه در يك منطقه استراتژيك و سوق الجيشي قرار دارد به طوري كه از شرق به شهرستان هاي تايباد، تربت جام و رشتخوار، از غرب به كاشمر و از شمال به مشهد، نيشابور و فريمان و از جنوب به شهرستان مه ولات منتهي مي شود.

تربت حيدريه در قديم با نام "زاوه" شهرت داشته‌است؛ پيشينه تاريخي تربت حيدريه به نام زاوه به دوران قبل از اسلام دوره اشکانيان بر مي‎گردد و به مناسبت مقبره قطب‌الدين حيدر که از معاصران عطار و از صوفيان قرن ششم هجري بوده، بدين نام خوانده شده ‌است.

باغات کامه عليا و سفلي در شمال تربت حيدريه و رودخانه حصار و صنوبر ، آبشار رودمعجن و شكارگاه از جاذبه‌هاي طبيعي اين شهرستان هستند. از جاذبه‌هاي ديدني و تفريحي شهر تربت حيدريه مي توان به اماکني همچون مجموعه باغ ملي و پارک جنگلي پيشكوه اشاره کرد.

اين پارک در حاشيه شهر تربت حيدريه واقع شده كه با مساحت 800 هكتار بزرگترين پارك جنگلي خاورميانه نام گرفته است. بخشي از اين پارک تا ارتفاعات 3 قله امتداد يافته است.

بر اساس اين گزارش، عمليات اجرايي پارک پيشکوه از سال 1378 آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

 پارك پيشكوه يكي از فضاهاي سبز شهرستان تربت حيدريه است. موقعيت جغرافيايي، منابع غني آب و خاك و مناظر زيبا از دلايل معرفي اين پارك به عنوان منطقه نمونه گردشگري است و به دليل قرار داشتن در دامنه كوه و اشراف داشتن به شهر تربت حيدريه، چشم انداز زيبايي را به وجود آورده است.

در حال حاضر پارک مذکور داراي يکسري امکانات رفاهي و در حال بهره برداري شهروندان تربت حيدريه و مسافران گذري مي باشد اما نيازمند تکميل تاسيسات و تبديل شدن به مجموعه اي گردشگري جهت بهره برداري بيشتر و درآمدزايي جهت منطقه و خدمت رساني به گردشگران است.

 از جمله كاربري هاي مختلف پيش بيني شده براي اين پارك مي توان به رستوران، هتل، بازارچه محصولات بومي و سنتي، باغ پرندگان، باغ وحش، زمين بازي و ورزشي، سايت تفريحي شامل استخر و محوطه قايقراني و جاده كنارگذر اشاره كرد.

به گزارش ايسنا – منطقه خراسان، پارک پيشکوه يکي از مناطق مصوب گردشگري استاني در سفر هيات دولت به استان مي باشد اما اين در حالي است که بزرگترين پارک جنگلي خاورميانه فاقد هرگونه زير ساخت گردشگري نظير هتل، رستوراني در شان منطقه براي مسافراني است که از سمت شمال به سمت جنوب و بالعکس در رفت و آمد مي باشد تا براي مدت کمي هم که شده است در اين شهر استراحتي نمايند.

 نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس:
ميراث فرهنگي پرداخت تسهيلات را براي سرمايه‎گذاران منطقه قفل کرده است


در اين زمينه حجت الاسلام و المسلمين محمد علي رضايي، نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه خراسان، اظهار داشت: فعاليتي که بايد در خور منطقه نمونه گردشگري پيشکوه انجام شود، انجام نشده است.

وي با تاکيد بر اينکه اگر فعاليتي هم که در منطقه نمونه گردشگري پيشکوه انجام شده توسط شهرداري اجرا شده است، تصريح کرد:سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تنها بخش کوچکي از راه منطقه و احداث سرويس بهداشتي را انجام داده است.

 نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس شوراي اسلامي افزود: برغم علاقمندي سرمايه گذاران مبني بر احداث هتل در منطقه نمونه گردشگري پيشکوه و معرفي تعدادي از سرمايه گذاران ، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري پرداخت تسهيلات را بر روي اين سرمايه گذاران قفل کرده است.

وي با اشاره به اينکه امکانات تفريحي شهر تربت حيدريه متناسب با مردم اين ديار نيست، تاکيد کرد: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در خصوص آسايش مردم اين شهر فعاليتي را انجام نداده است.

نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه اين شهرستان در منطقه اي ييلاقي و قشلاقي قرار گرفته است، تصريح کرد: با برنامه ريزي مي توان مناطق نمونه گردشگري را در تربت حيدريه به مناطق جذب توريسم در استان تبديل کرد.

وي تاکيد کرد: عدم همکاري با سرمايه گذاران در بخش گردشگري باعث شده است تا خود مردم تربت حيدريه نيز رغبتي به سرمايه گذاري در اين بخش نداشته باشند.

 نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه تربت حيدريه در زمينه توليد زعفران در رتبه اول دنيا قرار دارد، خاطرنشان کرد: زمينه کار در اين شهرستان بسيار زياد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: