• یکشنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9710-3185-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه:

دموکراسی بدون احزاب سیاسی معنا ندارد

یک استاد علوم سیاسی با بیان اینکه دموکراسی خلاصه شده توسعه سیاسی است، گفت: دموکراسی بدون احزاب سیاسی معنا ندارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محسن مدیرشانه‌چی شامگاه هشتم دیماه در همایش علمی و تخصصی احزاب و توسعه سیاسی در ایران معاصر که در محل مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد پرداختن به احزاب سیاسی و تحزب را یک ضرورت دانست و گفت: احزاب زمینه ساز توسعه و ضرورت حیاتی در جامعه است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلاتی که در طی سالها و دهه‌های گذشته در جامعه داشته‌ایم به خاطر بی توجهی به احزاب بوده است، افزود: به رغم اینکه این مشکلات را 200 سال قبل اروپا رفع کرده اما ما همچنان درگیر هستیم.

مدیرشانه‌چی با اشاره به اینکه اغلب کشورهای دنیا احزاب را ضروری می‌دانند و پذیرفته‌اند، افزود: ایران یکی از کشورهایی است که در آسیا و مشرق زمین نخستین تجربه تحزب را دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران از همان سالها نه تنها تجربه احزاب سیاسی بلکه تجربه مطبوعات، جامعه مدنی، نهادهای گوناگون، اصناف، اتحادیه ها و ... را دارد، ادامه داد: از 100 سال قبل در ایران احزاب سیاسی را داریم، پس از اینکه محمد علی شاه قاجار توسط مردم خلع شد و احمدشاه به سلطنت رسید احزاب سیاسی شکل گرفتند.

وی در ادامه سیاسی بودن را لازمه حزب دانست و افزود: فقط سیاسی بودن صفت حزب نیست بلکه از طریق کسب آراء و روش های مسالمت آمیز به سمت کسب قدرت پیش می‌روند.

مدیرشانه‌چی منشاء احزاب سیاسی را در تامین منافع احزاب طبقه بالا، طبقه متوسط و پائین دانست و عنوان کرد: احزاب ترجمان نیروهای اجتماعی و اقتصادی جامعه هستند.
وی با بیان اینکه تمامی احزاب از زمان تشکیل تاکنون در سه بستر کلی فکری، فرهنگی و عقیدتی قرار داشته‌اند، بیان کرد: بیشترین احزاب سیاسی، مطبوعات، رسانه ها و تشکل‌ها، اتحادیه ها و برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی در دهه 20 تا 32 شکل گرفت و تا امروز نیز تکرار نشده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بعد از کودتای 28 مرداد سال 32 تا انقلاب اسلامی فضای بسته‌ای در کشور شکل گرفت و دیگر احزاب سیاسی  مختلف فعالیتی نداشتند و به جای آن احزاب دولتی شکل گرفتند، افزود: هرچند از سال 57 تا 60 دوره دیگری از احزاب سیاسی و تحزب در کشور شکل گرفت اما در دهه 60 به خاطر فضای جنگ، مسائل داخلی و برخی مشکلات موجب شد دیگر حزبی در کشور نداشته باشیم.

مدیرشانه‌چی با اعلام اینکه از زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی به مرور مسیر شکل‌گیری احزاب سیاسی در کشور هموار شد، عنوان کرد: احزاب سیاسی زمینه توسعه سیاسی را در کشور فراهم می کنند.

وی گفت: پس از دولت آقای هاشمی رفسنجانی از میانه دهه 70 به صورت شفاف و گسترده دوره دیگری به عنوان دوره پنجم تحزب شکل گرفت که بسیاری وارد صحنه فعالیت‌ها و کنش‌های حزبی شدند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: نباید چون احزاب سیاسی سوال مطرح می‌کنند و مسائل را به چالش می‌کشند برای حذفشان تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه برخی به دنبال حذف احزاب در جامعه بودند، عنوان کرد: بدون شک دموکراسی بدون احزاب سیاسی معنا ندارد.

مدیرشانه‌چی گفت: احزاب مسیر انتخابات را تسهیل کرده و شهروندان را در یک مسیر درست برای انتخاب نمایندگان واقعی هدایت می کنند، از سویی آموزش سیاسی، جامعه پذیری و آگاهی سیاسی از دیگر کارکردهای احزاب است.

وی با اشاره به اینکه دموکراسی خلاصه شده توسعه سیاسی است، گفت: دمکراسی بدون احزاب سیاسی یک دمکراسی سست و ناقص است و پایدار نخواهند بود در صورتیکه وجود احزاب سیاسی می تواند توسعه سیاسی را محقق کند.

این استاد علوم سیاسی بیان کرد: اگر به توسعه سیاسی نرسیم توسعه اقتصادی و اجتماعی نیز تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و یا شاید از بین برود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: