• پنجشنبه ۲۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 979-11090-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

سومین همایش استانی وقف علم و فن‌آوری در کاشمر برگزار شد


با حضور جمعی از مسئولان و خیران، سومین همایش استانی وقف علم و فن‌آوری و آئین تجلیل و نکوداشت منتخبان، پیشکسوتان و چهره‌های ماندگار در کاشمر برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در این مراسم که در محل مجتمع فرهنگی سرو برگزار شد، نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت: جای دانش‌آموزان و دانشجویان در این مراسم خالی است؛ دانشجویان برای رسیدن به موفقیت، باید دانایی را در خود تقویت کرده، هوشمند باشند و عقل سلیم و توکل برخدا داشته باشند.

بهروز بنیادی عنوان کرد: در سطح بین‌الملل نخبگان بسیاری از ایران داریم که در مقاطع مختلف رتبه‌های عالی کسب می‌کنند ولی این‌که چرا نمی‌توانیم چنین افرادی را در داخل خود کشور حفظ کنیم، جای سوال دارد.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی افزود: خیران باید به حمایت از دانشجویان نخبه بپردازند تا بتوانند با خیال راحت در همین کشور زندگی کنند؛ نقش واقفان در بسیاری از کشورهای مهم دنیا بسیار پررنگ است. تولید علم و فن‌آوری نیازمند سرمایه‌گذاری، صبر و حوصله است.

بنیادی ادامه داد: تا زمانی که حاکمیت رفاه را ایجاد نکند، نخواهیم توانست شاهد پرورش بهتر فرزندان‌مان باشیم و از سویی باید به طور شفاف مشکلات را برای مردم توضیح داده شود.

 حوزه علم و فن‌آوری نیازمند توجه خیران

در ادامه مراسم رئیس انجمن تحقیق و توسعه خراسان رضوی گفت: علم هر روز رو به پیشرفت است و برای این‌که از دنیا عقب نیفتیم باید تلاش کنیم.

حسین اختراعی افزود: درگیر جنگ اقتصادی هستیم و برای آباد کردن کشور نباید منتظر کشورهای دیگر باشیم. حوزه علم و فن‌آوری نیازمند توجه ویژه خیران است و وقف یکی از صدقات جاریه است که تا ابد باقی می‌ماند.

وقت وحدت ساز است

در این  مراسم همچنین امام جمعه موقت کاشمر اظهار کرد: وقف وحدت ساز است و یکی از آثار موقوفات ایجاد وحدت بر محور ولایت است.

حجت‌الاسلام علی احدی گفت: اگر به درستی از وقف بهره‌برداری شود می‌تواند تاثیر بسیاری در جامعه داشته باشد در همین راستا باید در جهت دادن وقف به سمت نیازهای روز جامعه تلاش کرد.

امام جمعه موقت کاشمر افزود: نیازهای بسیاری در جامعه داریم که می‌توان از طریق وقف بخش اعظمی از آن‌ها را رفع کرد.

وقف علم و فن‌آوری یکی از اولویت‌های کشور

در ادامه رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر گفت: شهرستان کاشمر دارای 1670 موقوفه است..

حسین نیساری عنوان کرد: بدون شک هر انسان با هر تفکر، نگاه، دین و حزب نسبت به وطن خود تعصب دارد و پیشرفت و ارتقاء کشورش یک اولویت است..

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر وقف علم و فن‌آوری را یکی از اولویت‌های امروز کشور ذکر کرد و افزود: اداره اوقاف و امور خیریه، کارگروه‌هایی را تشکیل داد تا هر کس بنا به صلاحدید خود در هر بخش که ضروری دانست وقف داشته باشد.

کمبود منابع مالی دانشگاه یکی از مهم‌ترین مشکلات

در این مراسم رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: کمک‌های مردمی در بخش آموزش عالی بسیار می‌تواند مفید باشد.

هادی معماریان کمبود منابع مالی دانشگاه را یکی از مهم‌ترین مشکلات ذکر کرد و افزود: به افزایش منابع خصوصی سرمایه‌گذاری آموزشی نیاز فراوان داریم؛ بودجه‌های دولتی، دریافت شهریه و فروش خدمات آموزشی، حامیان مالی، کمک هزینه تحقیقات و قراردادهای پژوهشی و کمک‌های مردمی و موقوفات از جمله روش‌های تامین بودجه بخش آموزش در کشورهای مختلف هستند.

وی گفت: هرچند در این راستا مرکز آموزش عالی کاشمر، بنیاد خیران مرکز آموزش عالی را تشکیل داد اما برای این بنیاد نیازمند کمک خیران هستیم تا بتوانیم در راستای اهداف علم و فن‌آوری در منطقه ترشیز عمل کنیم.

در پایان مراسم از 33 نفر از پیشکسوتان و چهره‌های ماندگار در بخش‌های مختلف تجلیل شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: