• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-10614-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی:

هدف از ایجاد زندان اصلاح مجرم است

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی گفت: هدف از ایجاد زندان و صدور حکم زندان برای مجرم، اصلاح است، اما جمعیت زیاد کیفری منجر به عدم تحقق این هدف می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام علی مظفری در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل زندان‌های استان که در اداره‌کل زندان‌های خراسان‌رضوی برگزار شد، اظهار کرد: بسیاری از موضوعاتی که پیش می‌آید ضرورتی برای اینکه برای آن حبس درنظر گرفته شود، ندارد. باید توجه داشت که هدف از ایجاد زندان و صدور حکم زندان برای مجرم برای اصلاح است، اما زمانی که با این هجمه جمعیت کیفری مواجه می‌شویم، درنهایت گرفتار کارهای روزمره می‌شویم. اهداف شرعی، قانونی، اسلامی ما و نظام جمهوری اسلامی برای تکریم انسان است.

وی افزود: درواقع بایستی فرد مجرم در زندان با کرامت‌نفس قرار بگیرد و این مکان برای او به‌عنوان دانشگاه باشد تا تغییر کند و اصلاح شود، اما جمعیت زیاد کیفری منجر به عدم تحقق این هدف می‌شود. به این دلیل که برای زندان‌بانان ما فرصتی باقی نمی‌ماند.

مظفری ادامه داد: برای اصلاح این امور نیاز است تا نمایندگان مجلس قوانین مناسبی را بگذارند و قوانین را براساس واقعیت‌های اجتماعی وضع کنند. از سویی دیگر قوه قضاییه بایستی در اجرای قوانین خوب و براساس واقعیت‌ها عمل کند و در نهایت دولت نیز بایستی عملکرد مناسبی داشته باشد. اگر هر کدام وظیفه خود را به‌خوبی انجام ندهند، شرایط تغییر نخواهد کرد.

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی گفت: بنابراین زندانی‌شدن افراد در جامعه اسلامی جنبه معنوی دارد و  انسان‌هایی که دچار انحرافی شدند، بر اثر مجازات و اعمال قانون از مسیر انحرافی به مسیر اصلاح برگردانده می شوند. تحمل کیفر برای آن‌ها کاری معنوی است. بنابراین زمانی که این اقدامات با چنین انگیزه‌هایی در جهت اصلاح یک انسان باشد، بسیار ارزش دارد.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم هر روز شاهد کاهش جمعیت کیفری باشیم. برای نظام جمهوری اسلامی اقدام عاجل در جهت کاهش جمعیت کیفری جزو ضرورات شرعی، اجتماعی و عقلی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: