• دوشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 984-2785-5
  • خبرنگار : 15306
  • منبع خبر : ----

جوادی حصار در گفت‌وگو با ایسنا:

قهر سیاسی پذیرفتنی نیست/دولت برای رضایت منتقدان مسیر اشتباهی رفت

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: مردم آموختند که در عرصه عمل سیاسی اشتباه ممکن است اما قهر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
 
محمدصادق جوادی حصار در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص عملکرد رسانه‌های حامی دولت و اصلاح‌طلب پس از انتخابات 96، اظهار کرد: باید افراد، احزاب و رسانه‌ها را در میزان توانایی و امکان عمل آنان مورد ارزیابی قرار داد، همانگونه که سایر اجزای منظومه اصلاح‌طلبی تحت فشارهای خاصی بودند و هستند، رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز از این تنگناها رنج برده و می‌برند، بنابراین با توجه به وسعت امکانات باید آن‌ها را ارزیابی کرد که آیا موفق بودند یا خیر.
 
وی افزود: بخشی از آنچه رخ داده این است که در حوزه انعکاس اخبار و رویدادها، رسانه‌ها تا حد امکان تلاش خود را کرده‌اند، انعکاس خبر و تحلیل رویدادها با جلب، جذب و حفظ طرفداران اردوگاه اصلاح طلبی متفاوت است و دو مقوله جداگانه هستند؛ نمی‌توان هردو را از یک مجموعه توقع داشت.
 
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: کار رسانه در حقیقت جذب مخاطب اصلاح‌طلب به معنای خاص کلمه نیست، روشنگری انتقال مفهوم، تجزیه و تحلیل اخبار و اطلاعات و امثال این موارد است اما به معنای خاص کلمه کار احزاب را نباید از رسانه‌ها توقع داشت.
  
جوادی حصار با اشاره به اینکه دولت در این سال‌ها فشارهای مضاعفی را در داخل و خارج تحمل کرده است، بیان کرد: البته در پاره‌ای از اوقات با بی‌مبالاتی‌های دولت‌مردان نیز مواجه بودیم یعنی آنان نیز تصور می‌کردند که بعد از سال 96 اردوگاه اصلاح طلبی و حامیان دولت را خواهند داشت و برای تعادل مخاطب نیازمند جلب نظر و رای منتقدان دولت هستند. هرچه پیشروی به این سمت بیشتر شد، به مطالبات اصلی جریان حامی دولت توجه کمتری کردند و پشتیبانی زیادی را از دست دادند؛ یعنی علاوه بر از دست دادن حامیان خود، نتوانستند توقعات مهندسی شده و مطالبات عمده جریان مقابل و مخالف دولت را برآورده کنند.
 
وی اضافه کرد: در حقیقت این موضوع یک سراشیبی برای دولت بود، بعد از ورود به این سراشیبی ترمز کردن کار عادی و ساده‌ای نبود و توقف در این سراشیبی خطرناک است، بنابراین برای دولت بسیار سخت بود که این دو جناح را از خود راضی نگه دارد، همچنین دولتی‌ها تعبیر اشتباهی در ترجیح دادن‌ها داشتند و در برخی مواقع به سمت راضی کردن جریان منتقد خود رفتند که این کار دولت را از هردو سو تحت فشار قرار داد.
 
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تصریح کرد: در این داستان علاوه بر دلسرد شدن اصلاح‌طلبان، حامیان دولت و اعتدالیون، توده مردم نیز به دلیل فشار اقتصادی و فرهنگی از داخل و بیرون به دولت، منفعل شدند و تحریم‌های شکننده و فلج‌کننده آمریکا کار را به جایی رساند که دولت عملا حرف تازه‌ای برای گفتن نداشت و رسانه ملی نیز متاسفانه به شدت در این کوره می‌دمید و التهابات را بیشتر می‌کرد.
 
جوادی حصار بیان کرد: اتفاقات دی ماه سال 96 نیز به این مساله کمک کرد و عده‌ای کار دولت را تمام شده می‌دانستند و احساس می‌کردند که باید در سال آینده کاری کنند که تنها اسم دولت باقی بماند و ردی از دولت بر جای نماند. این اتفاقات یکی پس از دیگری دولتمردان دو دل را از یک سو و حامیان مستحکم دولت را از سوی دیگر دچار تردید کرد، بنابراین این مجموعه عوامل نتوانست سامان مناسبی به کار دولت ببخشد.
 
این فعال سیاسی اصلاح‎طلب در خصوص اینکه ائتلاف رسانه‌های اطلاح‌طلب برای انتخابات 98 برای بسیج جمعیت سیاسی و رای‌دهندگان، عنوان کرد: به نظر من این مساله امکان‌پذیر بوده، یعنی مهم‌تر از همه این است که خود مجموعه‌ها نسبت به شرایط عمومی کشور توجیه شوند و بدانند که کاستی‌ها، کمبودها و نقایص موجود در کشور ناشی از چه عوامل و دلایلی است، اگر این تحلیل درست صورت گیرد، می‌توانند دوباره خود را بازسازی کرده و اردوگاه اصلاح‌طلبی را مجددا متمایز از حمایت‌های خاص و نامتعارف از دولت بازسازی کنند.
 
جوادی حصار ادامه داد: من تقریبا دو سال است که معتقدم ما باید حمایت منتقدانه از دولت داشته باشیم و دولت را نقد کنیم تا احساس نکند به دلیل اینکه او را حمایت کردیم می‌تواند هرکاری انجام دهد. علاوه بر نقد باید از او حمایت کنیم زیرا حمایت از دولت راه را برای نفوذ جریان‌های اقتدارگرا و تمامیت‌خواه مسدود و تنگ می‌کند و نقد دولت جامعه را نسبت به ماهیت رفتار اصلاح‌طلبانه و عنصر مقوم این جریان که قانون‌گرایی، شفافیت در عمل و نظر سیاسی و اجرای بدون توازن قانون است، زنده نگه می‌دارد.
 
در عرصه عمل سیاسی اشتباه ممکن است اما قهر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

وی خاطرنشان کرد: در این صورت احساس عمومی این خواهد بود که ماهیت اصلاح‌طلبان همچنان منتقدانه، قانون‌گرایانه و اصلاح‌طلبانه است. اگر این اتفاق کنار یکدیگر رقم بخورد به نظر من مردم هرچه به انتخابات نزدیک‌تر شوند، فعال‌تر خواهند شد و ممکن است حجم فعالیت و حضور به اندازه قبل نباشد و شاید هم باشد.
 
جوادی حصار ادامه داد: هیچ‌کس در سال 96 تصور این حجم از شرکت‌کنندگان را نداشت اما زمانی که مردم احساس کردند بین شرایط مطلوب و شرایط تجربه شده نابسامان باید یکی را انتخاب کنند، تلاششان را برای رسیدن به شرایط مطلوب انجام دادند و همچنان به سرنوشت خود اهمیت می‌دهند. مردم آموختند که در عرصه عمل سیاسی اشتباه ممکن است اما قهر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
 
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: مردم باید تمرین و مبارزه کرده و یاد بگیرند که خطا در انتخاب، روش و گزینش پایان راه نیست و می‌تواند آغاز راه جدید باشد، البته این در صورتی است که این خطا رخ داده باشد، در غیر این صورت اگر گزینش به صورت نسبی خوب بوده، می‌توانیم برای تقویت این گزینش‌گری و برداشتن گام‌ها قوی‌تر و موثرتر تصمیمات مناسبی بگیریم.
 
این فعال سیاسی اصلاح‎طلب افزود: بنده اعتقادی به این حرف ندارم که برای انتخابات آینده یک شخصیت کاریزماتیک وجود ندارد، آقای خاتمی حرفی زدند و همه آن را بد تعبیر می‌کنند. ایشان گفتند که اگر وضعیت به همین شکل پیش رود معلوم نیست که اگر ما هم از مردم طلب کنیم، بار دیگر استقبال کنند؛ این حرف نشان می‌دهد که ایشان نیز خود در این حرف تردید دارند.
  
وی درخصوص تاثیر قشر خاکستری در انتخابات تصریح کرد: قشر خاکستری همیشه وجود دارد و تناسب آن متفاوت بوده، یعنی هرچه ما انگیزه‌های اجتماعی را برای حضور بالاتر برده‌ایم، این جریان خاکستری فعال‌تر شده و هرچه انگیزه حضور را کم‌تر کرده‌ایم، قشر خاکستری کنش کمتری داشته است، اکنون انگیزه‌ها در فضای مجازی به شدت نمایش ناامیدکننده‌ای بوده و تصور این است که بخش زیادی از مردم ناراضی در انتخابات شرکت نمی‌کنند اما اگر کل فضای مجازی ایران را از نظر علمی و آکادمیک در نظر بگیرید، متوجه خواهید شد جریان‌هایی که به عدم مشارکت، ناامیدی، یاس و پراکندگی دامن می‌زنند، مجموعه قابل توجهی از نظر تاثیرگذاری نیستند.
 
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اضافه کرد: البته منظور از این حرف نادیده گرفتن آنان نیست بلکه واقعیت این است زمانی که تحقیق می‌کنیم متوجه می‌شویم که بیشتر اطلاعات آنان بی‌ریشه است و تحلیل‌هایی از مباحث نظری را بیان می‌کنند. این نظر من است و اینکه چقدر کارآمدی دارد و موثر خواهد بود، باید به آن توجه کرد.
 
یکی از مهمترین انگیره‌های اجتماعی، ایجاد عدالت اجتماعی است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص انگیزه‌های اجتماعی و چگونگی ایجاد آن، مطرح کرد: یکی از مهمترین انگیره‌های اجتماعی ایجاد عدالت اجتماعی است. این عدالت به معنای احساس امنیت خاطر به این جهت بوده که اگر کالایی توزیع می‌شود، عادلانه توزیع گردد و برای تقویت آن باید نظارت بر احزاب و رسانه‌ها افزایش پیدا کند زیرا رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی بسیار تاثیرگذار هستند.
 
جوادی حصار ادامه داد: اگر شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای عمل مستقل باز باشد، می‌توانیم همچون انتخابات 76 که در مدت شش ماه توانستیم تاثیر اجتماعی عمیقی را ایجاد کنیم، امسال نیز می‌توانیم. بستر باید توسط جریان اقتدارگرا و حاکمیتی فراهم شود. اگر بخواهیم مشارکت و حضور موثر اجتماعی در برابر تهاجم بیرونی و یاس‌آفرین داخلی را بیمه کنیم، باید به گشایش فضا و امینت رفتار اجتماعی و سیاسی توجه نماییم و کاری کنیم که مردم در جریان سیاسی و مطبوعات به صورت آزادانه آرا و نظرات خود را در سطوح مختلف مطرح کنند و اگر این امر رخ دهد همچون سدی عظیم و سرشار از انرژی است که باید دریچه‌های آن را برای سریز شدن باز کرد.
 
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: امیدوارم مردم به آینده خود امیدوار باشند و فکر نکنند که تنها مسئولان می‌توانند آینده آنان را رقم بزنند و با حوصله، تدبیر و دقت نظر بیشتر به آینده خود فکر کنند و این را بدانند که کار دموکراسی و ماندگار سیاسی نیازمند زمان است و با سرعت به سرانجام نخواهد رسید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: