• دوشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-5114-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر مشهد:

حکمروایی خوب جز با مشارکت مویرگی شهروندان محقق نمی‌شود

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: حکمروایی خوب جز با مشارکت مویرگی شهروندان محقق نمی‌شود که باید در بازه زمانی و جغرافیای مکانی متعدد محقق شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدهادی مهدی‎نیا در مراسم آغاز اجرای طرح «محله ما» که شامگاه گذشته در فرهنگسرای ترافیک برگزار شد، اظهار کرد: پرداختن به اجتماعات محلی و توسعه آن‌ها، یکی از موضوعات اصلی و استخوان‌دار امروز شهرسازی روز دنیاست.

وی ادامه داد: این ادبیات بخش غالب شهرسازی در قرن بیست‌ویکم را شامل می‌شود به نحوی که کارها در واحد محلات، به عنوان کوچک‌ترین واحد تقسیمات شهری و با شاخصه مشارکت مردمی باید اتفاق بیفتد.

مهدی‌نیا تصریح کرد: هنگامی که شهر را به عنوان یک موجود زنده می‌شناسیم، باید تمامی شاخصه‌های یک موجود زنده را برای آن متصور باشیم. شهر نیز هم‌چون سایر موجودات دچار فرسودگی، بیماری و کاهش رونق می‌شود و لذا نیازمند درمان و مداراست.

وی با اشاره به این‌که «درمان و مدارای شهر دارای روش های مختلفی است»، خاطرنشان کرد: در شهرسازی امروز، به جز روش فریز کردن، می‌توان از روش شهرسازی تاکتیکال استفاده کرد و بهره‌برد. اقداماتی کوتاه‌مدت و وسیع که تغییراتی بلندمدت و کلان را در پی دارد.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان این‌که «این اقدامات کوچک از نوع مکان‌رویداد است و می‌توانند ایجاد اثر موجی کنند»، بیان کرد: نمونه‌های مختلفی از این سبک و با این رویکرد در کشور انجام شده که هیچ‌کدام حمایت مدیریت شهری را در پی نداشته است؛ بسیار خرسندیم که این اتفاق در شهر مشهد با نگاه ویژه اعضای شورای شهر و شهردار همراه شده و از سوی آن‌ها پشتیبانی می‌شود.

وی افزود: حکمروایی خوب در شهر جز با مشارکت مویرگی شهروندان محقق نمی‌شود که باید در بازه زمانی و جغرافیای مکانی متعدد محقق شود.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به عدم حاکم بودن سلسه مراتب در نظام انتخابات شهری، اظهار کرد: در برخی از کشورها، شوراهای اجتماعی محلات از سوی شهروندان، اعضای شورای مناطق از سوی محلات و اعضای شورای شهر از سوی شورای مناطق مشخص می‌شوند و همین روش سبب می‌شود اعضای شورای شهر خود را موظف به پاسخگویی مناطق بدانند.

وی گفت: امروز این خلاء میان شهروندان و اعضای شورای شهر و مدیریت شهری را شوراهای اجتماعی محلات پر کرده‌اند که این شوراها در ارتباط با بدنه متخصص، دانشجویی و شهروندان است.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد اضافه کرد: امیدوارم طرح «محله ما» نقطه شروعی در مفهوم توسعه اجتماعات محلی و در مفهوم بزرگ‌تر، حکمروایی خوب شهری باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: