• شنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 984-6385-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

اسلامی:

استراتژی صداوسیما مأیوس کردن طبقه متوسط جامعه ایران است

یک عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مصلحت‌اندیشی سران اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا منجر به ناامیدی مردم شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر روح‌الله اسلامی در نشستی با عنوان «امکان پیدایش جریان سوم» که در مرکز بنیاد امید ایرانیان شاخه جوانان برگزار شد، در رابطه با بررسی کاهش علل اقبال عمومی نسبت به احزاب و جریان‌های سیاسی اظهار کرد: فضای سیاسی کشور دچار جو یأس و ناامیدی است. در این راستا عده‌ای اعتقاد داشتند که می‌توانند تحولاتی را ایجاد کنند و ناامید شدند.

وی افزود: نگاه جامعه ایران به سیاست تغییر کرده و در کل دنیا این شرایط وجود دارد. شکل‌گیری جوامع شبکه‌ای و ... موجب شده که اقبال عمومی به سیاست از منظر دولت و احزاب رو به افول کشیده شود. در کشورهایی که مردم از سیاست دورند ساختارهایی وجود دارد و انتقاداتی به سیاست مدرن وارد می‌شود درنتیجه شرایط برای ورود به سیاست پست‌مدرن یا روزمره ایجاد شده و منجر به تغییر همه نهادها و شکل نهادهای سیاستی شده است. برای نمونه در گذشته دیپلماسی، شکلی رسمی داشته، اما در دوره جدید دیپلماسی رسانه‌ای و دیجیتال گسترش پیدا می‌کند. 

اسلامی ادامه داد: من نگران وضعیت ایران هستم؛ زیرا زمانی که مردم مایوسند، جریان‌های رادیکال نیز به راحتی روی کار می‌آیند و اندک فضای تنفس نیز بسته خواهد شد. در بررسی وضعیت امروز جامعه ایران، باید مطرح کرد که ائتلاف بین اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان به نتیجه نرسید.

راست و چپ هر دو در ایران به بن‌بست رسیدند و نمی‌توانند راهی از پیش ببرند

این استاد دانشگاه با اشاره به اقدامات ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان بیان کرد: نکته اینجاست  مجموعه تحولات سیاسی که اتفاق افتاد منجر به ائتلاف میان جریان اعتدال و اصلاحات شد. شعار این ائتلاف آن بود که در عرصه سیاست خارجه رویه‌ای در پیش بگیرند تا تحریم‌ها برداشته شود و ایران به عرصه بین‌الملل بازگردد. در دور اول ریاست‌جمهوری آقای روحانی این شرایط تحقق یافت، توانست به نتیجه برسد و برجام محقق شد. در دوره اول ریاست‌جمهوری ایشان، شاخص‌ها در عرصه اقتصادی، سیاسی و خارجی تحقق یافت. 

نزدیکی دو جریان چپ و راست امید را از مردم گرفته است

وی با اشاره به تحولاتی که منجر به تغییر وضعیت ایران شد، بیان کرد:  با فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و خارج شدن از برجام، تحریم‌ها از جانب آمریکا مجددا اعمال می‌شود و منجر به ورشکسته‌شدن صندوق‌ها و نهادهای اقتصادی می‌گردد در این شرایط طبقه متوسط شروع به اعتراض کردند و شعار آزادی به سمت طبقات پایین جامعه و تبدیل به اصلاحات اقتصادی گشت، از سویی دیگر نزدیک شدن جریان چپ و راست به یکدیگر امید را از مردم گرفت. 

اسلامی با اشاره به تقسیم مناصب سیاسی و دولتی در میان جریان‌های اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا گفت: ر هر دو جریان اعتدال‌گرا و اصلا‌ح‌طلب برای تقسیم مناصب سیاسی رویه‌های قوم و خویش‌گرایانه روی داده است. این درحالیست که قرار بود جوان‌هایی که فعال بودند و در این زمینه هزینه دادند وارد ساختارهای میانی قدرت شوند، اما حذف شده و کسانی که رابطه قوم و خویش‌گرایانه داشتند وارد شدند. نکته اینجاست که چنین شرایطی در هر دو جریان راست و چپ وجود دارد. درواقع مصلحت‌اندیشی سران اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا منجر به ناامیدی مردم شده است، از سویی دیگر مجلس شورای اسلامی نیز در پی گرفتن برخی رانت‌ها است که در برکنار کردن یا استیضاح وزرا این شرایط به چشم می‌خورد. 

وی خاطرنشان کرد: نکته اینجاست که این شرایط در گذشته هم وجود داشته است، اما امروز وضعیتی آن را تشدید می‌کند و آن هم جریان شکست‌خورده مقابل در انتخابات است. بنابراین نهادهایی که قدرت را در اختیار داشتند چون صداوسیما به طور مداوم در حال تبلیغ بر این موضوع بوده که اصلاحات، اعتدال و آقای روحانی به صورت کامل شکست خوردند و بهتر است که هر چه زودتر استعفای خود را بدهد و از سیاست کنار رود حال انکه دیدگاه مقام معظم رهبری این است که وضعیت شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی ایران به‌گونه‎ای نیست که نقدهای رادیکال وارد شود و دولت را از کار بیندازیم؛ چراکه به نفع کشور نیست، اما جریان‌هایی چون صداوسیما به‌هیچ عنوان از پا ننشسته و به‌راحتی
در قالب فیلم، تحلیل اخبار و ... این شرایط را بازنمایی می‌کنند.

استراتژی صداوسیما مأیوس کردن طبقه متوسط جامعه ایران است

این استاد دانشگاه بیان کرد: باید توجه داشت که اقدامات صداسیما با هدف و چشم‌انداز انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری است و بیشتر توجه به این دارند که چگونه قدرت و ریاست‌جمهوری را از آن خود کنند و این شرایط، بازنمایی وحشتناکی را برای مردم رقم زده و مردم تحت تأثیر این شرایط منفی قرار گرفته‌اند. برای نمونه به‌طور مداوم در تلویزیون نشان می‌دهند که دزدی و اختلاس روی داده است، اما مشخص نمی‌کنند چقدر از این پول‌ها به خزانه بازمی‌گردد. در واقع استراتژی صداوسیما، مایوس کردن طبقه متوسط و شرکت نکردن در انتخابات بوده ‌تا برنده از قبل مشخص شود.

اسلامی اظهار کرد: باید توجه داشت که هیچ دولتی علیه خود اقدام نمی‌کند، اما مجموعه‌ای از نهادهای سیاسی اقداماتی علیه خود انجام می‌دهند با این هدف که شرایط به سمت بحران پیش رود و بعد این بحران را کنترل کنند. نکته اینجاست که بر اساس پژوهش‌های انجام شده اقبال عمومی به احزاب اصلاح‌طلب ۲۰ درصد و اصولگرا ۱۰ درصد کاهش یافته است. در این میان کسانی که بی‌طرف هستند و نمی‌خواهند در هیچ رویه‌ای شرکت کرده و در انتخابات حضور داشته باشند بیشتر شده است. 

این استاد علوم سیاسی بیان کرد: جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا در ایران توانایی پاسخگویی به شرایط ایجاد شده در کشور را ندارد چرا که آن‌ها چند محور مهم را مد نظر قرار نمی‌دهند. برای نمونه توجه به الزامات دولت- کشور در چپ و راست ایران دیده نمی‌شود باید زمانی که دولت تشکیل شده نگاه به توزیع قدرت در شبکه‌های قدرت وجود داشته باشد که در ایران این گونه نیست. از سویی دیگر بایستی تقویت شوراهای محلی اهمیت داشته باشد. در جریان راست هم همین وضعیت وجود دارد و این جریان، شناختی به ساخت  چهارگانه تئوکراتیک، دموکراتیک، بوروکراتیک و میلیتاری کشور ندارد. در واقع جایگاه این چهار ساخت را نمی‌دانند. برای نمونه می‌توان به اظهارنظرهای رییس قوه قضاییه پیشین در امور بین‌الملل اشاره کرد. درواقع این افراد نمی‌دانند که ساخت نظامی، ساخت سیاسی نیست. 

جریان چپ و راست هیچ توافقی بر مسائلی چون منافع ملی، امنیت  و فرهنگ ملی ندارند

اسلامی تشریح کرد: جریان چپ و راست هیچ توافقی بر مسائلی چون منافع ملی، امنیت ملی، فرهنگ ملی، حفظ اقتدار شهروندان و... ندارند. در میان 
این جریان‌ها پیوندهای قومی و خویشی وجود دارد. نکته بعدی این است که جریان‌های چپ و راست در ایران در بحث سیاست خارجه، دیپلماسی و امور بین الملل و ... سواد لازم را ندارند و نمی‌توانند منافع ملی ایران را تامین کنند. اگر متخصصان روابط بین‌الملل به گفته‌های این‌ها گوش دهند و تحلیل کنند به نتیجه می‌رسند که گفته‌های آن‌ها فاقد مبنای علمی نیست. در این دو جریان گمان بر این است که اگر یک نفر شم سیاسی داشته باشد می‌تواند کار سیاسی نیز انجام دهد.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینکه «رویه‌های کلی آزمون‌گرایانه و احساسی در سطوح مختلف احزاب و جریان‌های سیاسی وجود دارد» گفت: این سطوح مختلف هیچ‌گاه نمی‌خواهند برنامه و طرح ارایه دهند. برای نمونه وزارت امور خارجه ایران برنامه چهار ساله یا پنج ساله و حتی یک ساله هم ندارد. حال آنکه در ترکیه و افعانستان این برنامه‌ها به چشم می‌خورد. گویی که جریان‌های چپ و راست در ایران دوست دارند کشور را هیئتی اداره کنند حال آنکه برای اداره کشور نیاز به سیاست، دکترین و ... است. در ایران شش برنامه توسعه نوشته شده که هیچکدام محقق نشده است. 

در جریان سوم، جوانان به بالاترین مناصب قدرت خواهند رسید
 
وی با اشاره به چگونگی روی کار آمدن جریان سوم در ایران بیان کرد: اگر جریان سومی بخواهد در ایران شکل بگیرد دارای مواردی است که متفاوت با دو جریان دیگر خواهد بود. جریان سوم، واقع‌گراست، به‌دنبال آرمان نیست. توجه به این نکته دارد که درآمد و سرانه را چقدر می‌تواند افزایش ‌دهد و...؛ زیرا نسل جدید این موارد را درک می‌کنند. جریان سوم حتما باید تکنیکی و فنی باشد و متخصصانی در علوم و فنون حکومت و مملکت‌داری داشته باشد. در جریان سوم تغییرات ایجاد خواهد شد و لایه جوان ما به بالاترین مناصب قدرت خواهد رسید. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: