• چهارشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-15814-5
  • خبرنگار : 15291
  • منبع خبر : ----

معاون امور مشارکت‌های مردمی، موسسات غیردولتی، توانمندسازی و امور مجلس:

مکلفیم 7 هزار و 600 واحد در سال بسازیم/ 113 هزار خانوار در صف مسکن

معاون امور مشارکت‌های مردمی، موسسات غیردولتی، توانمندسازی و امور مجلس گفت: طبق برنامه تکلیفی باید ۷ هزار و ۶۰۰ واحد در سال بسازیم اما ۱۱۳ هزار خانوار در صف مسکن هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ذوالفقار یزدان‌مهر امروز در آیین افتتاحیه مراسم تجلیل از خیرین بهزیستی کشور که در هتل الغدیر برگزار شد، اظهار کرد: سازمان بهزیستی یک سازمان بسیار بزرگ است که بر اساس اصول ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی ماموریت‌های بسیار گسترده‌ای دارد. بیش از ۱۹۶ ماموریت به سازمان بهزیستی واگذار شده است. مهم‌ترین رویکردی که در حوزه مشارکت‌ها و حوزه بهزیستی داریم این است که از رویکرد دولت‌محور به سمت جامعه‌محور حرکت کنیم. اگر بتوانیم جایگاه خیرین را در کشور و بهزیستی نهادینه کرده و مانع خیر نشویم؛ گام بسیار بزرگی برداشته‌ایم و به هدف خود خواهیم رسید. 

وی تشریح کرد: اگر به کشورهای توسعه یافته رجوع کنیم، می‌بینیم که صفر تا صد دانشگاه هاروارد توسط خیرین اداره می‌شود. بر اساس ارزیابی صورت گرفته اموال موسسات خیریه در آمریکا بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار است. ایران کشور امام زمان (عج) است و اعتقاد به آموزه‌های دینی داریم. اگر مانع خیر نشویم و کمک کنیم تا مسیر موسسات به خوبی شکل گیرد و نیز کاری کنیم که شرکاء نسبت‌به ما اعتماد لازم را داشته باشند، گام بزرگی خواهیم برداشت. 

معاون امور مشارکت‌های مردمی، موسسات غیر دولتی، توانمندسازی و امور مجلس عنوان کرد: امسال در پیچیده‌ترین سال اقتصادی قرار داریم. نوسانات اقتصادی، رکود تورمی حاکم بر کشور و کسری بودجه احتمالی شرایط را وخیم‌تر کرده است. به تعبیر شهید فیاض‌بخش به محرومانی خدمت می‌کنیم که صدایشان به هیچ‌کس نمی‌رسد. در شرایط فعلی اقتصادی افراد آسیب‌پذیر بیشتر آسیب می‌بینند و شرایط سخت‌تری خواهند داشت. یکی از تاکیدات ما این است که از نگاه‌های نقطه‌ای و مقطعی پرهیز کنیم و به سمت توانمندسازی همراه با کرامت انسانی در سازمان بهزیستی گام برداریم. یکی از گام‌های مهم این است که سعی کنیم خروجی این همایش نهاینه کردن جایگاه خیرین و تسریع و تسهیل در صدور مجوزها باشد.

یزدان‌مهر خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در مدیریت مشارکت‌ها صورت می‌گیرد این است که سامانه باشگاه خیرین را راه اندازی خواهیم کرد تا بتوانیم تمامی خیرین کشور را در این سامانه ثبت کنیم، نیازهایمان را هم برطرف کنیم‌ و مسیری روش‌مند را پیش رو داشته باشیم. سعی داریم گامی در زمینه توانمندسازی، روش‌مندی و شفاف‌سازی در مسیر موسسات و کار خیر برداریم که یکی از این موارد توانمندسازی است که در حال شکل‌گیری است. 

وی اضافه کرد: طبق برنامه تکلیفی باید ۷ هزار و ۶۰۰ واحد در سال بسازیم اما ۱۱۳ هزار خانوار در صف مسکن هستند. یکی از نکات مهم در توانمندسازی، ساخت مسکن است. از زمان شکل‌گیری سازمان بهزیستی تا الان ۱۱۰ هزار وحد ساخته شده و ۵۰ هزار واحد در دستور اجرا است که از این میان، ۶۵۸۸ واحد متعلق به خانوارهایی است که دارای دو معلول به بالا است و ۱۷۰ واحد متعلق به خانوارهایی با همین ویژگی است که هنوز ساخت آن به دلایلی شروع نشده است. با تدبیر انجام شده ساخت ۶ هزار واحد در مناطق سیل‌زده را با سازمان بسیج سازندگی قرارداد بستیم. برای ساخت ۱۵ عزار واحد با قرارگاه سازندگی  به توافقساخت ۵۲۵ هزار و ۲۵۲ واحد را با قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه قرارداد کردیم. 

معاون امور مشارکت‌های مردمی، ووسسات غیر دولتی، توانمندسازی و امور مجلس تصریح کرد: بنیاد مستضعفان به کمک ما آمده و به ازای هر واحد ۱۵ میلیون تومان، سازمان بهزیستی ۱۰ میلیون تومان و مجمع خیرین مسکن‌ساز ۵ میلیون تومان کمک می‌کنند و در مجموع در مسکن دو معلول به بالا ۳۰ میلیون تومان و در روستاها هم ۱۸ میلیون تومان یارانه پرداخت می‌کنیم. بنیاد مسکن هم ۴۰ میلیون وام قرض‌الحسنه می‌دهد. 

یزدان‌مهر گفت: امیدواریم با همت دوستان و مسئولان تعداد ۶۵۸۸ واحد که به تفکیک استانی هم مشخص است به اتمام برسد. به طور متوسط ساخت این واحدها حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. اگر به ازای هر واحد بین ۸ تا ۱۴ میلیون تومان در مجمع خیرین و کمک دوستان حمایت شود، می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن جشن افتتاح این تعداد واحد را برگزار کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: